Flat Preloader Icon
Kapitánské průkazy

Kurz radiooperátora (SRC)

SRC- „Short Range Certificate“  – omezený průkaz operátora námořní pohyblivé služby, je tou nejlepší volbou rádiového průkazu pro všechny námořní jachtaře s kapitánským oprávněním. Většina charterových lodí je vybavena VHF lodními radiostanicemi (vysílačkami), s tzv. DSC kontrolérem (červené tlačítko). V současné době si troufneme tvrdit, že všechny.

K obsluze takovéto vysílačky pak musí být obsluha vybavena  průkazem radiooperátora SRC

Pro získání průkazu radiooperátora SRC musíte projít 2. částmi:

Před plavbou

Pro bezproblémové zapůjčení jachty, je nutné prokázat se charterové společnosti kromě jiného také průkazem radiooperátora. Chorvatské námořní průkazy Voditelj Brodici B, obsahují „povolení“ obsluhovat radiostanici, ovšem jen v chorvatských vodách.

Jste-li majitel jiného námořního průkazu nebo se nepohybujete v Chorvatských výsostných vodách s jejich průkazem, musíte zajistit, aby na lodi byla osoba s průkazem radiooperátora SRC. Nemusí to být kapitán lodě, ale je to logická volba, aby právě kapitán byl majitelem tohoto SRC průkazu.

Je velmi pravděpodobné, že vám v budoucnu loď nevydají do charteru, pokud se někdo tímto průkazem neprokáže před samotnou plavbou. Doporučujeme si pročíst charterovou smlouvu před plavbou, je tam velmi často tato povinnost uvedena i když zatím není její vymáhání moc aktivní.

SRC průkaz vás opravňuje také k k zacházení s prvky systému GMDSS (EPIRB bóje, NAVTEX a SART), obsluhovat lodní stanice na moři i na vnitrozemských vodních cestách

Průkaz je uznáván po celé Evropě. Průkaz zatím vydává jen český telekomunikační úřad i pro občany slovenské republiky s tím, že se nejedná o národní doklad. Tím pádem je platný s garancí ČTÚ po celé Evropě. Slovenský telekomunikační úřad chystá legislativu pro vdávání těchto průkazů také v Bratislavě.

K získání SRC průkazu je potřeba splnit 2 kroky

Teoretický kurz

FAQ

Často kladené dotazy

Ano, starší typy průkazů již neplatí a pokud nechcete riskovat problémy v marině, je určitě lepší si kurz udělat. Starší typy průkazů stále platí, ale není možné s nimi obsluhovat SRC vysílačku. Pokud bude na lodi starší typ vysílačky, pak můžete použít OFP. Většina lodí však již přešla na nový typ.

Pro majitele OFP průkazů nabízíme slevu 10 % z ceny kurzu.

Podle našeho názoru je velmi vhodné umět ovládat záchranné systémy lodi. Vysílačka s DSC ( červené tlačítko ) je jistě výkonný a potřebný bezpečnostní prvek lodi a odpovědný kapitán by tedy měl tento dokument vlastnit. Vědomosti z tohoto kurzu se vám budou vždy hodit nejen na moři ale SRC průkaz má 10letou platnost také na vnitrostátních vodách při plavbě například na Orlíku.

Majitelům HR kapitánských průkazů nabízíme slevu 10 % z ceny kurzu.

Ano, naše nové školící středisko je v centru Zlína. Zde absolvujete praktický kurz na reálných vysílačkách. Závěrečnou zkoušku je však složit u ČTÚ. Více informací najdete na stránkách ČTÚ.

Osvědčení o praktické zkoušce je podmínkou před absolvováním zkoušek. Nemusíte mít však strach, že do zkoušek vše zapomenete. Skripta i všechna videa s teorií vám zůstanou a můžete si tak informace kdykoli oživit. Důležité je, že budete mít osvědčení o praxi hotové a můžete se přihlásit hned na první vypsané zkoušky a budete mít jistotu, že sezónu stihnete.

  • Kurz absolvujete v nejlépe vybavabeném školícím středisku. Naučíte se tak správně obsluhovat nejmodernější námořní vysílačky a záchranné prvky systému GDMSS.
  • Covid záruka – pokud nebude možné teoretický kurz provézt, nabídneme alternativní termín nebo vrátíme peníze.
  • Mořem a větrem ošlehaní lektoři. Řídíme se heslem „Není to o papírech, ale o tom že se na tebe může posádka v každé situaci spolehnout.“
Termíny

Termíny SRC kurzů

Níže uvedená čísla zahrnují vstupenky na tuto událost, které již máte v košíku. Kliknutím na tlačítko "Získat vstupenky" můžete upravit všechny stávající informace o účastnících a také změnit množství vstupenek.
Vstupenky již nejsou k dispozici
Naši kapitáni

Kdo Vás povede během plavby?

Během kurzu budete mít možnost plout s týmem zkušených kapitánů, kteří sdílí své bohaté námořnické zkušenosti. Můžete se těšit na otevřenou a přátelskou atmosféru, která vás bude doprovázet na každém kroku vaší cesty. Naši špičkoví kapitáni vás rádi naučí veškeré navigační dovednosti, ale také klíčové principy bezpečnosti a manažerského umění na vodě. Náš tým je tu od toho, aby vám pomohl překonat každou vlnu a stát se tím nejlepším kapitánem, jakým můžete být.

Tomáš Martínek

KAPITÁN, MAJITEL

+420 604 290 820 tomas@yachtas.cz

Jachetní instruktor České republiky
Jachetní instruktor Slovenské republiky
Napluto více než 35000 NM
praxe více než 15let
Více informací

Miroslav Rind

KAPITÁN

+420 724 274 331 miroslav.rind@post.cz

Jachetní instruktor České republiky
Napluto více než 25000 NM
praxe více než 15let
Více informací

Ztratili jste heslo?
Select your currency
CZK Česká koruna
EUR Euro
× Chatujte s námi